Instal-Partner

Nasz tradycyjny węgiel.

Od 2016 roku ruszyła lawinowo akcja likwidacji tzw. kopciuchów, czyli kotłów zasypowych uznawanych za te, które szkodzą środowisku. Początkowo likwidacji podlegały kotły tzw “samoróbki” konstruowane w przydomowych warsztatach ślusarskich. kolejnym krokiem jest zlikwidowanie kotłów posiadających klasę 3 i 4. Kotły zasypowe nieposiadające klasy jak i te z  3  i 4 klasą nie były obwarowane szczególnymi wymogami montażowymi. Spełnić należało jedynie podstawowe zasady  sztuki hydraulicznej i budowlanej, dlatego były montowane w ogromnych ilościach. Regulacje prawne i terminowość wymian regulowała i reguluje nadal ustawa  antysmogowa.

Aktualnie kotły zasypowe klasy 3 i 4 podlegają wymianie do stycznia 2028 r. Te, które ulegną zużyciu, mogą zostać wymienione na nowe wg norm obowiązujących.

Jak obecnie ma wyglądać prawidłowo wykonana instalacja, objaśnię poniżej.

Otrzymuję od swoich klientów zapytania o wykonanie usługi wymiany kotła zasypowego na kolejny zasypowy.
Takie rozwiązanie można zastosować, ale nowy kocioł nie może być zamontowany w taki sam sposób jak uprzednio.

Aby poprawnie móc palić i legalnie eksploatować taki kocioł należy do jego instalacji dołączyć zbiornik akumulacyjny zwany buforem. Jest to zbiornik wypełniony wodą instalacji grzewczej często mylone z bojlerem ciepłej wody użytkowej.

Kolejność takiego podłączenia to Kocioł – Bufor – Instalacja grzewcza istniejąca.

W takiej konfiguracji nasz kocioł pracuje na pełnym obciążeniu w warunkach zbliżonych do tych badanych do certyfikatu. Obciążenie pojemnością zasobnika bufora jest dobrana do mocy kotła wg wytycznych producenta. Najczęściej przyjmuje się, że na 1 kW mocy kotła przypada około 60 L pojemności bufora. W uproszczeniu kocioł o mocy 20 kW powinien współpracować z buforem o pojemności 1200 L.
Instalacja wykonana w ten sposób daje wysoką efektywność spalania i znacznie skraca częstotliwość załadunku paliwa.

Dobrze dobrana i wykonana instalacja potrafi zapewnić komfort cieplny znacznie powyżej 1 doby na jednym wygrzaniu bufora.

Ogromną zaletą tej konfiguracji jest możliwość palenie wieloma paliwami np. mieszanina węgla z drewnem, brykiet kostkowany, a także wiele pochodnych biomasy zrębki drewna czy trociny.

Moi Klienci posiadający własne, sady, tereny leśne, a także ludzie związani z górnictwem na terenie województwa śląskiego bardzo często wybierają takie rozwiązanie, zyskując niezależność i klasyczny legalny sposób palenia.

Warto zaznaczyć, że kotły z instalacją buforów bardzo dobrze pracują w budynkach starszych, gdzie brakuje ocieplenia bądź jest ono zbyt słabe.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem, to zapraszam do kontaktu telefonicznego celem omówienia szczegółów i wizyty w kotłowni.

 

Zostaw wiadomość. Wystarczy napisać.

Formularz:

    Formularz:

      Formularz:

        Formularz: